faydalar.net
faydalar

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları, Birçok kişinin severek tükettiği lezzetli ve hoş bir kokuya sahip olan elma, içerisinde bulunan birçok vitamin mineral ve antioksidan bakımından oldukça faydalı meyveler arasında yer alır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen bu lezzetli  meyve tercihe bağlı olarak sarı, kırmızı ve yeşil elma olarak tüketilebilir. Kabuğu ile beraber yenildiğinde elmanın faydaları daha da artar. Elmanın içerisinde A, B5, B6, B9, C ve K vitaminleri ile beraber kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve fosfor gibi önemli mineraller yer alır. Aynı zamanda Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin bir meyve olan elma, % 14 oranında besin lifi de içerir. İçerisinde bulunan vitamin ve zengin mineraller bakımından vitamin kaynağı olan bu meyve birçok hastalığa karşı şifa kaynağıdır.

Elmanın faydaları; 

Beyin ve sinir sistemi, elma üzerinde yapılan çalışmalarda bu lezzetli meyvenin nörotoksiklere karşı oldukça olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Sinir sisteminde oluşan olumsuz durumlardan dolayı ortaya çıkacak birçok problemi ve stresten kaynaklanan hücre hasarına karşı elma oldukça etkilidir.

Kalp sağlığı, plak ya da pıhtı oluşumundan kaynaklanan damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, stresten kaynaklanan damar tahribatı ve damar sertleşmesi gibi birçok kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesi elmanın faydaları arasındadır.
 
Sağlıklı dişler, birçok faydası olan elma aynı zamanda diş sağlığı açısından da faydalıdır. Dişlerin sağlıklı ve beyaz olmasını sağlayan ve ısıtılarak tüketildiği takdirde diş fırçalama etkisi yaratan, dişler arasında bulunan yiyecekleri ve mikropları gideren elma, bu özelliği sayesinde dişlerin daha da güçlenmesini sağlar. Bununla beraber aynı zamanda ağız içerisinde bulunan bakteriler giderir, diş çürümelerini yavaşlatır ve ağzın tükürük üretmesine katkı sağlar. 

Kanser, yapılan bilimsel araştırmaya göre elmanın klorojenik asit bakımından zengin olması karaciğer kanseri ve meme kanserine yakalanma oranını büyük bir oranda azaltır.

Parkinson hastalığı, lif bakımından oldukça zengin bir meyve olan elmanın faydaları arasında parkinson hastalığı da sayılabilir. Düzenli olarak elma tüketilmesi sinir hücrelerinin hasara uğramasını engeller, ürettiği depomin sayesinde hücrelerin onarılmasını sağlar ve içerisinde bulunan antioksidan metabolizmanın bu hastalığa karşı mücadele etmesine yardımcı olur. 

Kolesterol, kolesterol oranını düzenleyen meyveler arasında yer alan elma, kolesterol oranının sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olur ve bununla beraber bir çok hastalığa yakalanma oranını da azaltır.

Alzheimer hastalığı, yapılan birçok araştırma deneyler sonucu elmanın birçok hastalıkta olduğu gibi alzheimer hastalığına karşı da koruyucu etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Elma yaşlılıktan dolayı beynin olumsuz olarak etkilenmesini engeller.

Safra kesesi taşı, sıvıların katılaşması sonucu ortaya çıkan safra kesesi taşları engellemek de elmanın faydaları arasındadır. 
Elmanın Faydaları

 

Bağışıklık sistemi, elmanın içerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudu birçok hastalığa karşı korur. Özellikle de kırmızı elmanın içerisinde yer alan quercetin olarak anılan antioksidan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Karaciğer hastalıkları, vücutta oluşan toksinler karaciğerin hasara uğramasına neden olur. Bu toksinlerin etkisiz hale getirme özelliği olan elma günlük 1 tane tüketildiği takdirde toksinlerin neden olduğu karaciğer hastalıklarına karşı vücudun korunmasını sağlar.

İshal ve kabızlık, elma bağırsakları temizleme etkisine sahiptir. Sabah aç karnına tüketildiği takdirde kabızlık problemini giderir. Bununla beraber aç karnına tüketilen elma ishale de iyi gelir.

Göz sağlığı, saymakla bitmeyecek kadar çok olan elmanın faydaları arasında göz sağlığı da yer alır. Emada bulunan elementler bir göz hastalığı olan kataraktı büyük bir oranında azaltır.

Kan şekerinin dengelenmesi, polifenol açısından zengin bir meyve olan elma, kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir. Gıdalardan dolayı vücuda alınan karbonhidratları vücudun işlemesini ve kan şekerinin yükselmesini engellemek elmanın faydaları arasındadır.

Felç, günde normal büyüklükte tüketilecek 1 adet elma içerisinde bulunan quercetin ve diğer antioksidanlar sayesinde felç olma riskini büyük bir miktarda azaltır.

Kemik sağlığı, elmanın içerisinde yer alan phloridzin adlı bileşen özellikle de 50 yaş üzeri kişilerde ortaya çıkacak olan kemik yoğunluğunda azalma, osteoporoz, kemiklerin kolay kırılması ve zayıflaması gibi birçok kemik probleminin önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle elmanın faydaları arasında kemik sağlığı da yer alır.

Astım, elmanın bronşiyal hassasiyete karşı olumlu etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği takdirde astım riskini % 50 oranında azaltır.

Cilt lekeleri, elmanın faydaları içerisinde cilt problemleri de bulunmaktadır. Elma içerisinde bulunan B, C, K vitaminleri sayesinde cildin pürüzsüz olmasını, ciltte oluşan sivilce ve akne lekelerini giderir. Elma kabuğunun yüze sürülmesi ya da elma suyundan yapılacak olan maske cilt lekeleri giderilir, cildin daha canlı ve parlak görünmesi sağlar, cildi nemlendirir, güneş ışınlarına ve yaşlanmaya karşı cildi korur.

Kepek problemi, elma suyu ile saç derisine masaj yaptığı takdirde bu sorunun önüne geçilebilir. Elma suyu aynı zamanda saç tellerinin kalınlaşmasını ve canlanmasını sağlar ve saçların dökülmesini büyük bir oranda azaltır.

Göz altı şişlikleri, göz altı şişliklerinden şikayet eden birçok kişi bu konuda elmanın faydalarından yararlanabilir. Ufak bir elmayı halka şeklinde dilimlenip göz altı torbalarının üzerine yerleştirilip yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra bol su ile yüz ve gözler yıkadığında göz altı şişliklerinden kurtulmak mümkündür.

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2017 14:36:02

Elmanın Faydaları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Elmanın Faydaları"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Badem Sütü Faydaları

Badem Sütü Faydaları, Badem sütü sindirimde sorun yaşayanlar için çok faydalıdır.Ve inek sütünün alternatifidir.Protein,vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.Tat ve görünüş olarak inek sütüne benzemektedir ve bademden...

Hamilelikte Elmanın Faydaları

Hamilelikte elmanın faydaları, hamilelik döneminde beslenme şekli bebek ve anne için en önemli durumdur. Anne adayı sağlıklı ve düzenli beslenmeli aynı zamanda vitamin değeri yüksek besinler tüketilmelidir. Bol bol su içmek, azar...

Ahududu Faydaları

Ahududu faydaları; Ahududu, gülgiller ailesine mensup dış görünüşü ile çileğe benzeyen bir meyve çeşididir. Kırmızı renge sahip sulu ve etli üzümcükleri olan içerisinde sert çekirdeği bulunan ahududu meyvesi tad olarak da oldukça...

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı, önceki zamanlardan itibaren sağlık niyetiyle daha çok yemeklerde tat ve aroma verici olarak kullanılmıştır. Günümüze baktığımızda ise argan yağı ağaçlarının nesli tükenme tehlikesi olduğu için üretimide azalmıştır bu n...

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz Çayın Faydaları: Beyaz çay da yeşil çayla aynı olarak ismi camellia sinesis olan bir çay bitkisinin yaprak kısımlarından üretilir, ancak aralarındaki tek fark bu iki çayın işleniş biçimlerinin birbirlerinden farklı olmasıdır...

Kuru Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Kuru üzüm çekirdeğinin faydaları, tüm dünyada sevilerek yenilen üzümün insan sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Kuru üzümün yanı sıra içindeki çekirdeğinde oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Tüketmek için alınan üzüm...

Patates Suyunun Faydaları

Patates suyunun faydaları,  patates çok faydalı bir sebzedir. Ancak yemek kültürümüzde önemli bir yere sahip olan patatesi yanlış şekilde tüketiyoruz. Örneğin kızartarak yada suda haşlanmış olarak tüketmek patatesin değerlerini öl...

Anason Çayının Faydaları

Anason Çayının Faydaları, maydanozgiller ailesine mensup yıllık otsu bitkiler içerisinde yer alan anasondan çay üretiminin yapılmasıyla sağlık bakımından birçok fayda sağlar. Anayurdu Doğu Akdeniz olan bu bitki her türlü alanda ku...

Limonun Cilde Faydaları

Limonun Cilde Faydaları, Ana vatanı kesin olarak bilinmeyen limon, ılıman iklim yapısına sahip olan bütün bölgelerde yetişebilen, yıl boyunca büyümeyi sürdüren ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç ve bu ağacının meyvesine denil...

Leblebinin Faydaları

Leblebinin faydaları: Leblebi çerez çeşitleri arasında yer alan bir nohut türüdür. Kökeni nohut olan leblebinin insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. En ünlü çerez çeşitlerinden olan leblebi sağlık açısından  oldukça faydal...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

faydalar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018