faydalar.net
faydalar

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Kestanenin Faydaları

Kestanenin faydaları, eskiden kış geldiği zaman sobaların üzerinde eksik olmayan, günümüzde ise fırında, haşlama yöntemiyle tükettiğimiz kestanenin sayısız faydası olduğunu hiç düşündünüz mü, kestaneyi tüketmek için sayısız nedeninizin olduğunu bilmenizi isteriz. Kestane normalde bir kuru yemiştir. Ancak kestane bildiğiniz kuru yemişler gibi değildir. Diğer kuru yemişlerin kalorisi yüksek olup, zengin mineraller içerirler. Kestane maalesef minerallerden fakir, kaloriden de yoksundur. Ancak kestane tam bir vitamin deposudur. İçerdiği C vitamini pek çok besinde olmayan miktardadır. Lifli bir besin olduğu içinde bağırsaklarınızın çalışmasına olumlu etkiler yapar. Aşağıda neden kestane tüketmeniz gerektiğini, kestanenin sağlığınıza faydalarını paylaştık. Umarız bundan sonra kestane tüketirken bunları hatırlar, kestanenin kıymetini bilirsiniz.

Kestanenin faydaları nelerdir?

Kestane en fazla Akdeniz ve Asya ülkelerinde tüketilir. Kestanenin hastalıkları tedavi edici gücü ise, oldukça eskiden beri bilinmektedir. Çin tıbbında kestanenin kullanımı 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. Günümüzde kestanenin değerinin daha fazla bilinmesi gerekirken, aslında hak ettiği yeri bulamamaktadır. Kestanenin faydaları konusunda herkes bilinçlenmelidir.

Kuru yemiş türü olan kestanenin antioksidan özelliği yüksektir. Damarlardaki ve kemiklerdeki matriks oluşumlarını önler. Aynı zamanda vücudun serbeste radikallerden korunmasını sağlar. İçeriğindeki folik asidin etkisiyle kanda kolesterol dengesini sağla. Kestane hem kalbin sağlıklı olmasını sağlar, hem de vücudunuzun daha zinde olmasına katkı sağlar.

Kestane hücrelerin erkenden yaşlanmasına engel olur ve yaşlanma karşı gelir. Düzenli olarak kestane tüketildiğinde kendinizi daha genç hissedersiniz. Erken yaşlanmak istemiyorsanız kestanenin faydalarından sizlerde yararlanmalısınız.

Kestane vücudunuzda biriken toksinlerin atılmasında önemli bir etki yapar. Toksinler nedeniyle hastalıklara maruz kalmanıza engel olur. Vücudunuzda detoks etkisi yapan kestanenin bu etkisinden faydalanmak için, düzenli olarak kestane yemeye çalışmalısınız.

Vücudunuzu etkileyen ateşli hastalıklar içinde kestanenin yararlı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Güçsüz düşmenize engel olan kestane, bağışıklık sisteminizi destekleyerek daha kolay iyileşmenize yardımcı olur.

Kestaneyi beyin işlevlerinin düzenli olması ve güçlenmesi için mutlaka tüketmelisiniz.
Kestanenin Faydaları

Bu sayede yaşınız ilerlediği zaman unutkanlık, bunama gibi sorunlardan, alzheimer, demans gibi rahatsızlıklardan daha az etkilenebilirsiniz. Kestaneyi yaşlanma etkileri ortaya çıkmadan önce düzenli tüketmeye başlamalısınız.

Uzmanlar kestanenin kanser oluşumunu önleyen etkisi bulunduğunu belirtiler. Bu etkisi en fazla akciğer kanserinden korunmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ishal olanlarda kestane tüketebilirler. İshali kesici etkisi bulunmaktadır.

Kestane zayıflamayı isteyenlerinde en önemli destekçisi olur. Eğer yemekten bir saat kadar önce kestane yerseniz, yemekte fazla yemenize engel olur. Tokluk süresini uzatır. Kestaneyi bu amaçla haşlanmış olarak, çiğ ya da kavurarak yiyebilirsiniz.

Kestanenin faydaları arasında bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi, hastalıklara karşı direnci arttırması, cinsel gücü arttırma ve prostat kanserini önleme gibi sağlığımıza katkı yapacak önemli faydalar bulunmaktadır. Bu nedenle kestaneyi tüketmeyi alışkanlık haline getirelim. Sadece kestanenin meyve kısmı değil, kabukları bile şifa kaynağıdır. Kaynattığınız kestane kabuklarının suyunu içtiğinizde belki de bir derdinize derman olur.

Kestaneyi nasıl tüketmelisiniz?

Kestanenin bu kadar çok faydasını saydık. Bunlardan faydalanmak için kestaneyi çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Kestanede bulunan faydalı etkenler zarar görmeden uygun şekilde hazırlayıp tüketmeniz gerekir.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan kestanenin kabuğu çizilerek saçta kavurma yöntemi, ishale, stresin atılmasına, cinsel gücün arttırılmasına, enerji kazanmanıza yardımcı olur. Bu yöntemle pişirdiğiniz kestaneyi düzenli tüketirseniz kestanenin faydaları daha kolay etkili olur. Büyüklerimiz bu yolla hazırladıkları kestaneleri eskiden sobaların üzerinde pişirirdi.

Kestaneyi şekerle kaplama yöntemi de, hem ikramlık olarak sunulmasına, hem de sağlıklı bir tatlı ihtiyacınızın  karşılanmasına yardımcı olabilir. Kestane şekeri diye bilinen bu yöntem ülkemizde özellikle Bursa tarafında çok yaygın şekilde yapılmaktadır.

Günümüzde hazırlaması en kolay yöntem kestanenin haşlanmasıdır. Bu yöntemde kestaneler çizilmeden kaynayan suyun içinde 15 dakika kadar haşlanır. Bu yöntemde pişen kestanenin sindirimi de kolay olur. Kestanenin faydaları arasında saydığımız damar sertliğine karşı koruma etkisi haşlanmış kestaneyle daha rahat sağlanır.

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2017 14:33:39

Kestanenin Faydaları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Kestanenin Faydaları"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları, Bilindiği gibi üzüm meyvesi oldukça sevilen ve herkesin tükettiği lezzetli meyvelerin başında gelmektedir. Aynı zamanda üzümün faydaları oldukça fazla olup birçok hastalığın önüne geçmekte oldukça etkilidir. Mide...

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları, rezene bitkisi tohumları kullanılarak hazırlanan bir bitkisel çay olan rezene çayı, Hindistan, Çin gibi ülkelerde eski tarihlerden bugüne farklı hastalıkların alternatif tedavisinde yaygın şekilde kullanı...

Rokanın Faydaları

Rokanın faydaları, roka turpgiller ailesinden bir bitkidir. Çoğumuz rokayı balık sofralarında yapılan salatasından tanır. İster sade olarak, ister limonlu ve zeytinyağlı salatasıyla balıklara farklı bir lezzet veren aromasıyla eşl...

Ahududu Faydaları

Ahududu faydaları; Ahududu, gülgiller ailesine mensup dış görünüşü ile çileğe benzeyen bir meyve çeşididir. Kırmızı renge sahip sulu ve etli üzümcükleri olan içerisinde sert çekirdeği bulunan ahududu meyvesi tad olarak da oldukça...

Çileğin Cilde Faydaları

Çileğin Cilde Faydaları: Yaz aylarında birçok kişinin severek tükettiği bir meyve olan çilek, güzel rengi, hoş kokusu ve muhteşem tadı ile vazgeçilmez meyveler arasındadır. İçerisinde yüksek miktarda B, C ve K vitaminleri ile bera...

Soğanın Faydaları

Soğanın Faydaları; Bilindiği üzere soğanın faydaları oldukça fazla olup tüketenlerin oldukça yararlandığı besinlerin başında gelmektedir. Hastalıklarla mücadele edebilmek adına soğanın mucizevi etkisini bilmemiz işinize yarayacakt...

Defne Yağının Faydaları

Defne Yağının Faydaları, defne yağı, defne yaprağından elde edilen mucizevi bir bitki türüdür. Anadolu’da asırlardan beri yetiştirilen defne güzellik sembolü olarak nitelendirilmektedir. Defne yağının faydaları saymakla bitmemek...

Ayva Faydaları

Ayva faydaları: Ayva ağaçtan toplanan bir meyvedir. Görünüş olarak sarı renkli ve iri yapılıdır. Hemen hemen her bölgede yetiştirilir. Eylül ayının sonlarında ve ekim aylarının başında hasat edilmeye başlanır. Tat bakımında oldukç...

Papatyanın Faydaları

Papatyanın faydaları: Papatya muhteşem kokusu ve görünüşü ile özellikle kadınların en çok sevdiği çiçekler arasında yer alır. Beyaz yaprakların ortasındaki sarı bölümde papatyanın çok güzel görünmesini sağlar. Papatya çiçeği olduk...

Balın Faydaları

Balın faydaları saymakla bitmez. Bal arıların çiçeklerden topladığı besinlerden oluşturduğu tatlı bir gıdadır. İlkbahar aylarında çiçeklerde oluşan polenler arılar tarafından toplanır ve arılardaki invertaz adı verilen bir enzimle...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

faydalar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mart - 2018