faydalar.net
faydalar

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Maydanozun Faydaları

Maydanozun faydaları, genel anlamda vücuttan toksinleri uzaklaştırmak olsa da buna ek olarak sayılabilecek çok daha fazla faydası bulunmaktadır. Günümüzün en önemli problemi haline gelmiş kansere karşı ise vücut direncini ve bağışıklığı kuvvetli hale getirerek koruma sağlamaktadır. Sağlığa faydasının yanı sıra cilt içinde çok sayıda faydası bulunan maydanoz ülkemizde de yoğun olarak tüketilmekte fakat tüm bu faydaları bilinmemektedir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanozun zayıflamaya faydası: Maydanozun kaynatılıp limon ilave edilmesiyle zayıflamaya yardımcı olduğu özellikle bayanlar tarafından bilinmekte ve kullanılan popüler yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntemi uygularken bol su tüketmeye de dikkat edilmelidir. Çünkü aynı zamanda idrar söktürücü etkisi olan maydanoz yeterli sıvı takviyesinin yapılmadığı durumlarda vücutta su kaybının oluşmasına bağlı olarak sağlık problemlerine de sebep olmaktadır.

Maydanozun sağlığa faydaları: 
 • Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan maydanoz içerisinde; A vitamini, K vitamini, beta karoten, folat, demir, C vitamini, myristicin, aprin, crisoeriol, apigenin limonen, öjonel gibi çok önemli bileşik ve vitaminler de bulunmaktadır. Bu açıdan tüketilmesi tavsiye edilir ve kişide eksik bulunan vitaminin, mineralin yerine konmasında oldukça etkilidir. 
 • Bayanlarda adet dönemlerinde problem haline gelmiş olan adet düzensizliklerinin tedavisinde kullanılmakta ve bazı gastrointestinal problemlerinde özellikle hazımsızlık şişkinlik gibi sorunlarda tüketilmesi halinde kişinin Sindirim sistemini düzenleyerek daha rahat bir sindirim süreci geçirmesine yardımcı olur.
 • Kardiyovasküler sistemde ise Folat homasisteini gibi kan damarlarının tahribata uğratarak felce hatta kalp krizine neden olan bu zararlı molekülü ayrıştırarak zararsız hale getirmede yine maydanoz rol almaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hastalarında kullanımı ile tansiyonu düşürür ve kan basıncının normal hala gelmesini sağlar. Damarlarda oluşan birikintileri temizleyerek yine kan damarlarını esnetir ve dolaşımın daha hızlı ve düzenli olmasını sağlar.
 • İdrar sökücü etkisi sayesinde Vücuttaki fazla suyun ve tuzun atılımını sağlayarak oluşan böbrek taşlarını da kolaylıkla idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırmayı sağlar ve aynı zamanda idrar yollarına ve mesaneyi güçlendirerek ileriki yaşlarda oluşacak idrar tutamama veya idrar sızdırma gibi problemlerinde önüne geçer.
 • İçerisinde bulunan opigenin ve klorofil sayesinde olası kanser oluşumunun önüne geçerek DNA hasarının engellenmesini sağlar. Mevcut kanser hücrelerini tahribata uğratarak oluşumun ilerlemesini önler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerekte başka Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
  Maydanozun Faydaları

  Kanserojen maddelerin vücutta emilerek yer edinmesini engeller ve bu zararlı maddeleri dışkı ile vücuttan uzaklaştırır.
 • Özellikle B12 eksikliğine bağlı beyin fonksiyonlarında azalma ve zamanla ilerleyen hafıza kaybı probleminin de önüne geçerek sinir sistemini daha güçlü hale getirir ve hafızayı kuvvetlendirir. Aynı zamanda beyinde var olan harabiyetleri, nöron yıkımlarını engeller. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde öğrenmeyi daha da güçlendirir ve kavrama yeteneğini daha da etkili hale getirir.
 • Stresli sinirli zamanlarda çay halinde tüketilmesi durumunda ise kişi daha pozitif hale getirerek antidepresan etki göstermektedir. Gerilen sinirleri gevşeterek kişinin daha sakin ve dingin bir moda geçmesini sağlar.
 • Saç dökülmesinin önüne geçerek aynı zamanda dökülen saçların ise yerine yeni saçlar çıkmasını sağlar.
 • Hormonlar üzerindeki etkisine bağlı olarak da yaşı ilerleyen erkeklerde salınımıda azalan testesteron hormonunun daha normal seviyede salgılanmasını sağlayarak cinsel isteği de arttırdığı bilinmektedir.
 • Maydanozun faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücudu mikroplara karşı daha kuvvetli hale getirdiği kanıtlanmıştır. İçerisinde yoğun şekilde bulunan A vitamini sayesinde immün sistemin elemanları olan Lenfosit ve beyaz kan hücrelerinin oluşumunu arttırmaktadır.
 • Diyabet şikayeti olan hastalarda normal düzeylerde ve doktor kontrolü ile kullanımı sonucu kan şekeri düzeyini düzenlenebileceği söylenmektedir.
 • Kötü ağız kokusunun en bilinen çözümü maydanozdur. Bunun yanı sıra ağız içinde veya diş etlerinde oluşan yaraların çabuk bir şekilde iyileşmesine de yardımcı olmaktadır ve bağırsaklarda oluşan gaz sıkışmasına iyi gelmektedir.
 • Yine içerisinde bulunan Yoğun A vitamini etkisiyle ileri yaşlarda retinada ve Gözde oluşacak olası problemlerin de önüne geçerek koruyucu bir etki göstermektedir.
Maydanozun cilde faydaları: 
 • Saç uzatıcı etkisi olması nedeniyle şampuanlarda kullanılmakta olan maydanoz aynı zamanda saç dökülmesinin de önüne geçer ve yıpranmış saçların daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar 
 • Göz morlukları için kullanılan maydanoz suyu bir pamuk yardımıyla göz etrafına sürülerek morlukların giderilmesi sağlanır. 
 • Cildin elastikiyetinin kayba uğramasını engelleyerek zamana bağlı ortaya çıkacak olan kırışıklıkları da engelleyecektir. 
 • Pigment düzenlenmesinde etki göstererek renk değişimlerini düzenler ve cildin renk düzensizliğini önler.

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2017 14:35:41

Maydanozun Faydaları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Maydanozun Faydaları"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Badem Sütü Faydaları

Badem Sütü Faydaları, Badem sütü sindirimde sorun yaşayanlar için çok faydalıdır.Ve inek sütünün alternatifidir.Protein,vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.Tat ve görünüş olarak inek sütüne benzemektedir ve bademden...

Hamilelikte Elmanın Faydaları

Hamilelikte elmanın faydaları, hamilelik döneminde beslenme şekli bebek ve anne için en önemli durumdur. Anne adayı sağlıklı ve düzenli beslenmeli aynı zamanda vitamin değeri yüksek besinler tüketilmelidir. Bol bol su içmek, azar...

Ahududu Faydaları

Ahududu faydaları; Ahududu, gülgiller ailesine mensup dış görünüşü ile çileğe benzeyen bir meyve çeşididir. Kırmızı renge sahip sulu ve etli üzümcükleri olan içerisinde sert çekirdeği bulunan ahududu meyvesi tad olarak da oldukça...

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı, önceki zamanlardan itibaren sağlık niyetiyle daha çok yemeklerde tat ve aroma verici olarak kullanılmıştır. Günümüze baktığımızda ise argan yağı ağaçlarının nesli tükenme tehlikesi olduğu için üretimide azalmıştır bu n...

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz Çayın Faydaları: Beyaz çay da yeşil çayla aynı olarak ismi camellia sinesis olan bir çay bitkisinin yaprak kısımlarından üretilir, ancak aralarındaki tek fark bu iki çayın işleniş biçimlerinin birbirlerinden farklı olmasıdır...

Kuru Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Kuru üzüm çekirdeğinin faydaları, tüm dünyada sevilerek yenilen üzümün insan sağlığı açısından da birçok faydası vardır. Kuru üzümün yanı sıra içindeki çekirdeğinde oldukça etkili faydaları bulunmaktadır. Tüketmek için alınan üzüm...

Patates Suyunun Faydaları

Patates suyunun faydaları,  patates çok faydalı bir sebzedir. Ancak yemek kültürümüzde önemli bir yere sahip olan patatesi yanlış şekilde tüketiyoruz. Örneğin kızartarak yada suda haşlanmış olarak tüketmek patatesin değerlerini öl...

Anason Çayının Faydaları

Anason Çayının Faydaları, maydanozgiller ailesine mensup yıllık otsu bitkiler içerisinde yer alan anasondan çay üretiminin yapılmasıyla sağlık bakımından birçok fayda sağlar. Anayurdu Doğu Akdeniz olan bu bitki her türlü alanda ku...

Limonun Cilde Faydaları

Limonun Cilde Faydaları, Ana vatanı kesin olarak bilinmeyen limon, ılıman iklim yapısına sahip olan bütün bölgelerde yetişebilen, yıl boyunca büyümeyi sürdüren ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç ve bu ağacının meyvesine denil...

Leblebinin Faydaları

Leblebinin faydaları: Leblebi çerez çeşitleri arasında yer alan bir nohut türüdür. Kökeni nohut olan leblebinin insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. En ünlü çerez çeşitlerinden olan leblebi sağlık açısından  oldukça faydal...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

faydalar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Haziran - 2018